Историја Храма Светог Николаја Мирликијског Чудотворца у Милићима
На овдашњем месту пркосно и поносно стоји садашња тврђава сазидана рукама чувених и надалеко позатих неимара из Осата. На том месту налазила се мала и неусловна Црква брвнара, и на захтев потомака чувеног племена Милић, Сарајевском мустафа-паши, да се гради нова Црква исти је одговорио да нову Цркву могу градити далеко од џаде, а на препоруку њему потчињених за локацију је одређено Борића Брдо. Мудрошћу, снагом и вољом виђенијих Срба из свих села данашње општине Милићи, који од Турака купише сву њихову земљу у овом крају, добро организовани за једну ноћ пренесоше сав потребан материјал са Борића Брда и започеше градњу на месту где се и данас налази, а Мустафа-пашу обавестише да то чудо учинише Анђели. Запрепашћен и сав у чуду не преоста му ништа друго да градњу одобри знајући да је чувени Милић за ове просторе Турке даровао са неколико пуних рукавица дуката. Са колико љубави наши претци градише ову Цркву сведочи и то да су иконостас урадили у дуборезу ораховине и сав у позлати, а у звонику одвојеном од Цркве одзвањала су три нова звона, допремљена из Земуна са најлепшим и најмилијим гласом.
Градња једнобродног храма је почела 1871. године и исте године темеље је осветио Митрополит дабробосански Николај Мандић. Храм је 1872. године осветио митрополит дабробосански Николај Мандић.
Данас овдје чујемо само два стара звона јер нам је Аустро – Угарска војска при поласку покупила све драгоцјености и звоно од 250 килограма.Од тада па до скора нису вршена значајнија улагања у обнову храма јер је комунистички режим чинио све да у свему па и у духовном смислу Милиће осуди и остави на цједилу.
Почетком ХХ вјека, заслугом проте Матије Поповића подигнут и озидан звоник, а у близини Храма отворена је прва школа у овој варошици. Током II светског рата Црква и свештеници милићке парохије као и народ Бирча претрпили су разарање и уништење како Храма тако и погубљење свештеника који је у њему службовао од стране усташа.
Прва значајна инвестиција десила се након самог II светског рата тачније 1947. године када је Храм из пепела обновљен и прекривен и опет у радости служио Господу и верноме народу. Омалтерисан је и заштићен од пропадања. Био је покривен црепом. Године 1967. Храм је поново реновиран и цреп је замењен лимом, док је конструкција остала иста, а настале пукотине су саниране. Године 1974. у храму је постављен мермер и иконостас од обичне даске са иконама насликаним на платну. Храм је димензија 25,54 х 9,59 m, има звоник са два звона и нема купола.
Матичне књиге се воде од 1953. године, а све раније су изгореле када је Храм запаљен.
Потпорни зидови око храма урађени су 2004 године. Храм се поново обнавља од 2010. године. Од тада обијен је малтер споља и изнутра. Полупан је стари под и ископани су нови темељи. Урађена је изолација и храм је у потпуности озидан изнутра. У звонику су урађене три плоче са носећим стубовима. Прпремљено је све за изливање бетонске плоче изнад лађе цркве и олтара.
За време Епископа зворничко – тузланског господина Хризостома и свештеника милићког протореја – ставрофора Љубише Вујичића, председника црквеног одбора Марка Бибића, а добротом и донацијом председника компаније „Боксит“ А.Д. Милића мр Рајка Дукића и прилозима верника извршена је генерална обнова Храма Светог Оца Николаја у Милићима 2014. године.
Пројекат, реконструкцију и доградњу светога Храма извршила је компанија „Боксит“ А.Д. Милићи. Извођач грађевинских радова је била фирма Лујић из Зворника.
На празник Рођења Пресвете Богородице 21.09.2014. године у поподневним часовима, Његово Преосвештенство г. Хризостом, Епископ зворничко-тузлански, благословио je и осветио крстове за куполе, звоник и звона храма Светог оца Николаја у Милићима уз присутво свештентства и верног народа.
Председник компаније „Боксит“ у Милићима мр Рајко Дукић проглашен за кума цркве, за кума крстова изабран је народни посланик Радован Вишковић, а за кума звона Миладин Васиљевић.
Овом приликом Преосвећени Владика г. Хризостом је уручио Орден краља Милутина мр Рајку Дукићу и грамату признања Компанији “Боксит“ из Милића.
Са леве стране при улазу у порту Храма Светога Оца Николаја у Милићима изграђена је зграда која има намену продавнице црквених свећа и осталих црквених ствари, палионик свећа и црквену библиотеку на спрату.
Са источне стране зида урађена је српска застава са грбом , а на тераси са западне стране застава са грбом цркве. На предњој западној страни остављено је мјесто за фреске Господа Исуса Христа како благосиља децу и како Свети Сава благосиља српчад.
Љета Господњег 2015 светониколајевски Храм у Милићима украшен је величанственим полилејом и оросом.
Полијелеј и орос су дар компаније „Дрина осигурања“ А.Д. Милићи из Милића а рад ливнице Слободана Чаркића из Старе Пазове. Поред дубоке символике светлости у хришћанском богослужењу и уопште хришћанском предању, полијелеј и орос су уједно украс Храма, а тај сјај показаће се и биће израженији по завршетку живописања ове древне бирчанске светиње.
Фреске у Храму св. Оца Николаја у мирликијског чудотворца у Милићима
У мају месецу 2015. године, први пут у готово век и по дугој историји Храма на зидовима светониколајвског Храма појавили су се ликови Христа спаса, мајке Божије пресвете Богородице и његових светитеља.
Добротом господина мр Рајка Дукића и чланова његове породице, прве фреске осликане су у звонику Храма. Тематика првонасликаних фрески јесте живот Св. Оца Николаја коме је Храм посвећен. Ту се налазе фреске из житија Светог Николе, од његовог рођења, учешћа на Првом васељенском сабору, затим чуда које је чинио – како враћа вид Светом Стефану Дечанском, како спашава дављенике, као и пренос моштију светитеља у Бари итд…
Након звоника, доброчинством компаније А.Д. „Боксит“ Милићи из Милића (менаџмента на челу са господином мр Рајко Дукићем и свих запослених) фрескопис је настављен на олтарском делу Храма, које је као целина највећа површина Храма.
Многи парохијани из Милића, верни народ из Републике Српске, Републике Србије и других места узелу су учешћа у осликавању ове светиње. Свако је прилагао фреску у складу са својим могућностима, било појединачно или породично.
По благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског господина Хризостома Храм фрескопишу група живописаца: Драган Живковић из Крагујевца, Радош Васић из Смедерева и Бојан Живић – Милић из Београда.
Иза себе имају многе живописане Храмове и Манастире што у Републици Српској тако и у Србији. Као што су манастир Свете Петке Пет Језера у Бијељини, Цркву у Бањи Врућици, Храм Вазнесења Господњег у Горњем Црњелову код Бијељине, Цркву Светих и Праведних Богоотаца Јоакима и Ане Пучиле код Бијељине, Цркву Светог Апостола Томе у Факовићима код Братунца, припрату у манастиру Раковици у Београду, манастир Сасе код Сребренице итд..
Иконописци су ученици познатог српског иконописца Петра Билића из Београда.
Иконописна радионица „Петар Билић“ из Београда двадесет и више година бави се канонским осликавањем икона, иконостаса, живописањем храмова, обуком иконописаца, конзервацијом и рестаурацијом под окриљем и благословом Српске православне цркве.
Иконе, свете представе рађене по строгим старим теолошким и ликовним канонима и технологији, сем у манастирима данас настају и у породичној иконописачкој радионици породице Билић.
Путеви Господњи се често чине чудним. Оне који су успели да нађу прави до себе и других, ова питања више не муче.
Иконостас у Храму Св. Оца Николаја мирликијског чудотворца у Милићима
Иконостас је урадио Раде Пантић из Милића од храстовог дрвета у дуборезу.
Часни крст са поклоничког путовања из Свете Земље 2017 лета Господњег
За време Епископа зворничког-тузланског господина Хризостома, свештеника милићког протојереја-ставрофора Љубише Вујичића, 2017 љета Господњег ходочашће у свету Земљу учини Хаџи Срђан Ћирковић. Том приликом са поклоничког путовања из Свете Земље у Храм Св. Оца Николаја Мирликијског чудотворца донијет је овај часни крст Господњи који беше пронет страдалним путем Спаситеља нашег Господа Исуса Христа и освештан на Голготи.
Онима који се пред овим крсним знамењем Господу моле и молитве приносе нека благи Господ даје исцелење душе и тела њиховог.
Крст је рад дуборесца Рада Пантића, а крст су осликали Бојан Живић Милић, Радош Васић и Драган Живковић.
Јерусалим, о Васкрсу 2017 љета Господњег
Слава и хвала Богу за све!
Парохијски дом
Прослава Храмовне славе преноса моштију светог Оца Николаја Мирликијског чудотворца 2016 године.